Promocje
Rower KROSS HEXAGON 5.0 - L (21") / 29"
Rower KROSS HEXAGON 5.0 - L (21") / 29"

1 999,00 zł

Cena regularna: 2 699,00 zł

Najniższa cena: 1 999,00 zł
szt.
Rower KROSS ESKER 2.0 - M (19") / 700
Rower KROSS ESKER 2.0 - M (19") / 700

4 499,00 zł

Cena regularna: 4 999,00 zł

Najniższa cena: 4 999,00 zł
szt.
Rower STORM E-DIAMOND 3.0 LADY DEEP - 19" / 28"
Rower STORM E-DIAMOND 3.0 LADY DEEP - 19" / 28"

7 699,00 zł

Cena regularna: 8 499,00 zł

Najniższa cena: 8 499,00 zł
szt.
Rower KROSS LEA 2.0 - DS (17") / 27,5"
Rower KROSS LEA 2.0 - DS (17") / 27,5"

1 699,00 zł

Cena regularna: 1 899,00 zł

Najniższa cena: 1 899,00 zł
szt.

Mycie roweru - jak dbać o swój jednoślad?

Mycie roweru - dlaczego warto?

Kiedy powinieneś czyścić rower? Oczywiście wtedy, kiedy jest on brudny. Rowery miejskie nie będą sprawiały tyle problemów co rowery górskie, które dopiero zjechały z trasy pełnej błota. W przypadku rowerów górskich może wystarczyć kilka godzin trasy, aby glina zaczęła blokować koła Twojego jednośladu.

Czyszczenie roweru jest więc konieczną czynnością przed schowaniem go do garażu czy piwnicy. Rower warto też wyczyścić na zakończenie pięknego sezonu, chyba, że należysz do tych, dla których nawet zima to sezon na jazdę. Dzięki umyciu i wyczyszczeniu roweru nic Cię nie zaskoczy przy ponownym jego wyciągnięciu.

 

mycie roweru

 

Jak przygotować się do mycia roweru?

Kiedy postanowisz umyć dokładnie swój jednoślad, powinieneś przygotować:

  • Wiaderko z ciepłą wodą,
  • Szczotka do mycia roweru (do łańcucha i do kasety),
  • Szmatka do mycia roweru,
  • Środki czyszczące/odtłuszczające,
  • Preparat do mycia roweru,
  • Smary/oleje.

mycie roweru

Jak myć rower krok po kroku

Jak myć rower, aby go nie uszkodzić? Od czego zacząć? Odpowiedź znajdziesz w tym akapicie. Zacznijmy od tego, abyś przygotował stojak do mycia roweru i na nim umieścił swój jednoślad. W kolejnym kroku zdementuj akcesoria, takie jak błotniki. Radzimy, abyś również zdjął koła, które możesz umyć na samym końcu.

Mycie roweru zacznij od jego ramy – spłucz ją dużą ilością wody. Następnie za pomocą szczotki do mycia roweru oraz płynów do tego przeznaczonych usuń zabrudzenia ze wszystkich elementów. Najważniejsze jest to, abyś dokładnie wyczyścił części ruchome, takie jak napęd. Po zakończonym myciu dokładnie osusz ramę, napęd, amortyzator oraz obręcze. Pozwoli Ci to zapobiec w przypadku pojawieniu się rdzy czy nieestetycznych zacieków. To również odpowiedni moment na to, abyś użył smaru do roweru.

Gdy Twój rower już lśni, masz doskonałą okazję do tego, aby obejrzeć go z każdej strony. Radzimy dokładnie przyjrzeć się połączeniom ramy oraz obręczom. Radzimy również sprawdzić, czy przy myciu roweru nie pojawiły się zarysowania bądź pęknięcia. Mogą one wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo.

mycie roweru karcherem

Mycie roweru karcherem

Czy można myć rower myjką ciśnieniową? Ta metoda ma swoich zwolenników, ale również przeciwników. Jest to wygodna i przede wszystkim szybsza metoda niż mycie roweru ręcznie. Pozwala ona na usunięcie grubej warstwy błota z ramy w szybkim czasie, aczkolwiek wymaga ona dużej ostrożności. Dlatego zastanów się, czy myć rower karcherem, który wymaga dużej uwagi oraz odpowiedzialności.

Woda pod wysokim ciśnieniem może zniszczyć różnorodne uszczelki, a także wypłukać smar z poszczególnych elementów. Gdy zdecydujesz się na mycie roweru karcherem, szczególnie uważaj w okolicach łożysk. Mycie karcherem nie jest właściwym sposobem na czyszczenie piast, sterów i suportu. Ciśnieniowa myjka do roweru sprawdzi się doskonale, gdy użyjesz jej z głową.

Przy zdecydowaniu się na mycie roweru myjką ciśnieniową należy stosować czystą wodę. Wybór programu z detergentem na myjni samochodowej będzie mało ekonomiczny, a przy tym może zaszkodzić naszemu jednośladowi. Musisz też zwracać uwagę na to, aby myć rower z większej odległości oraz na niskim ciśnieniu.

czyszczenie roweru

Czym myć rower?

Do mycia roweru należy używać środków specjalnie do tego dedykowanych. Na rynku istnieje wiele detergentów, które mają odmienne zastosowania. Dzięki środkom czyszczącym dotrzesz do wszystkich zakamarków roweru, a przy tym nic nie zepsujesz. Środki do mycia rowerów możesz kupić pojedynczo bądź zdecydować się na gotowy zestaw do mycia roweru. Pamiętaj o tym, aby przed stosowaniem każdego z detergentów przeczytać dokładnie instrukcję.

Czym myć poszczególne elementy roweru?

  • Rama – do czyszczenia ramy warto użyć dedykowanych do tego środków. Zwróć uwagę na to, czy dany specyfik jest przyjazny dla naszego środowiska. Jeśli chcesz, aby Twoja rama prezentowała się niesamowicie – na koniec mycia użyj preparatu nabłyszczającego. Wpłynie to pozytywnie na wygląd Twojego jednośladu,
  • Łańcuch – w przypadku mycia łańcucha zastosuj odtłuszczacz bądź specjalną piankę. Po zakończeniu mycia na łańcuch zaaplikuj niewielką ilość smaru,
  • Kaseta – dokładne umycie tego elementu wymagać będzie od Ciebie dużej cierpliwości, aczkolwiek warto porządnie umyć ten element. Przydatna będzie szczotka do mycia kaset, która pozwoli pozbyć się nawet tych najbardziej uporczywych zanieczyszczeń,
  • Przerzutki – jeśli chcesz, aby Twój napęd działał prawidłowo – musisz zadbać o swoje przerzutki. Na kółeczkach zbiera się brud, który utrudnia prawidłową i precyzyjną zmianę biegów. Jak sobie z nim poradzić? Potrzebny Ci będzie płaski wkrętak bądź szczotka do kaset,
  • Obręcze – felgi Twojego roweru są również bardzo ważne! Aby je dokładnie wyszorować, możesz wykorzystać płyn, którym myłeś ramę. Na koniec dobrze wypoleruj szprychy oraz przestrzenie między nimi,
  • Hamulce – pielęgnacja hamulców jest również bardzo ważna. Hamulce należy odkręcić a następnie wyjąć. Później obficie spryskać środkiem czyszczącym i dokładnie wyczyścić szmatką oraz szczoteczką. Następnie hamulce należy złożyć w całość i odpowiednio wyregulować.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różnorodne akcesoria do mycia rowerów. Oferujemy preparaty do amortyzatorów, smary do łańcucha, środki czyszczące/odtłuszczające i wiele innych! U nas znajdziesz płyn do mycia roweru, z którego będziesz w 100% zadowolony! Nasza fachowa obsługa pozwoli Ci dobrać środek odpowiedni do Twojego jednośladu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl