Promocje
Rower KROSS ESKER 2.0 - L (21") / 700
Rower KROSS ESKER 2.0 - L (21") / 700

4 274,05 zł

Cena regularna: 4 499,00 zł

Najniższa cena: 4 499,00 zł
szt.
Rower Biegowy TABOU 12" ROCKET RUN
Rower Biegowy TABOU 12" ROCKET RUN

399,00 zł

Cena regularna: 455,00 zł

Najniższa cena: 455,00 zł
szt.
Rower KROSS LEVEL 3.0 - L (19") / 29" SH
Rower KROSS LEVEL 3.0 - L (19") / 29" SH

2 899,00 zł

Cena regularna: 3 499,00 zł

Najniższa cena: 3 299,00 zł
szt.
Rower MADANI REATINI - M / 29" GRANATOWY
Rower MADANI REATINI - M / 29" GRANATOWY

2 899,00 zł

Cena regularna: 2 985,00 zł

Najniższa cena: 2 985,00 zł
szt.
Moje pierwsze zawody rowerowe MTB
Moje pierwsze zawody rowerowe MTB

Dla kogo są zawody MTB?

Wbrew krążącym opiniom i przekonaniom, że zawody na rowerach MTB są przeznaczone dla profesjonalistów lub przynajmniej dla bardzo dobrze jeżdżących amatorów z klubów kolarskich, spieszę wyjaśnić – otóż nie ! Każdy kiedyś musiał od czegoś zacząć i przejechać swoje pierwsze zawody. Zawody MTB są dosłownie dla każdego. Niezależnie od posiadanego sprzętu, wieku i umiejętności. Dlaczego? A no dlatego, że organizatorzy mając doświadczenie w wytyczaniu tras, dostosowują jej przebieg pod większość zawodników.

Zazwyczaj mamy do wyboru trzy lub cztery dystanse o zróżnicowanym stopniu trudności. Najkrótszy dystans zwany „mini” to trasy o długości od 20km do 27km i przewyższeniami, z którymi poradzi sobie każdy sprawnie poruszający się w terenie rowerzysta. Należy też uświadomić sobie, że nie każdy uczestnik ma ochotę i możliwości ścigać się z tętnem przekraczającym wszelkie normy. Proszę mi wierzyć, spora część rowerzystów chce na trasie zawodów jedynie zasmakować klimatu rywalizacji, przejechać trasę inną, niż znane niemal na pamięć, okoliczne lasy, spotkać w rowerowym padoku innych pasjonatów czy też swoich ulubionych profesjonalistów z sektora Elita.

Zawody MTB - od czego zacząć?

Pomimo, że moim zdaniem zawody są dla każdego, nie zalecam wypełniać formularza rejestracyjnego zaraz po zakupie roweru. Ja na swoje pierwsze zawody odważyłem się po około 6 miesiącach regularnej jazdy - nie mylić z treningami ;-). Na liczniku miałem już wówczas około 2 tyś. km i sporo to jazda w terenie. Czy to jest dużo czy mało, ciężko mi powiedzieć – wiem natomiast, że miałem świadomość swoich umiejętności w jeździe po bardziej wymagającym terenie.

Świadomość, która kazała mi zejść i sprowadzić rower na ostrym lub kamienistym zjeździe. Tak, tak od tego zaczynałem i jadąc w grupie innych początkujących amatorów była to naturalna sprawa, przez którą nigdy nie spotkałem się z przejawem dyskryminacji. Wręcz przeciwnie – podczas „pasta pary”, tradycyjny posiłek od organizatora, można było z innymi niemal w nieskończoność dyskutować  o niespodziankach na trasie. W mojej ocenie - nie mocna naga, a świadomość swoich umiejętności (przetestowanych w terenie) jest kluczowa.

Przygotowanie roweru.

Tą kwestię można opisać jedynie w taki sposób – rower MUSI być w 100% sprawny! Rozwijając wątek i bazując na swoich doświadczeniach dodam jeszcze: zróbcie podstawowy przegląd hamulców – sprawdzić nalży ich skuteczność oraz czy klocki nie ocierając o tarczę. Ogumienie – jazda w terenie jest bardziej efektywna i bezpieczna na nieco niższym ciśnieniu 1,5-2,0 bar to zakres jaki ja stosuję. Zestaw naprawczy – pompka, zapasowa dętka (ja mocuję taśmą do ramy), komplet kluczy (mini tools) z łyżką do opon – warto to mieć przy sobie i nie odprowadzać wzrokiem mijających nas zawodnik, którzy tylko czasami pomogą. Wyposażenie dodatkowe – jeśli w codziennej jeździe używasz: odblasków, dzwonka, nóżki czy dużych torebek na ramę i telefon – warto je na czas zawodów ściągnąć – trzy kieszonki w koszulce spokojnie wystarczą.

Przed zawodami.

Osobiście jako pierwsze zawody wybrałem edycję organizowaną przez Kaczmarek Electric MTB. W sezonie 2022 mamy do dyspozycji 12 edycji, wiec każdy znajdzie coś dla siebie. Trasy są ciekawe i zróżnicowane. Obfitują zarówno w singlowe leśne odcinki, jak i szerokie szutrowe drogi przeciw pożarowe. Interwałowy charakter trasy pozwoli Wam zweryfikować swoją kondycję i przyniesie sporo radości na mecie.

Po rejestracji na dedykowanym formularzu i wyboru dystansu, zostaniecie automatycznie przydzieleni do odpowiedniego sektora. Wybór edycji zależy od Was, do imprezy można dołączyć w dowolnym momencie, opłacając np. tylko 1 edycję. Dla mobilnej rodziny z pociechami, zwyczajowo organizator przygotowuje sporo atrakcji: mini zawody dla dzieci, park rozrywki, parkingi. W opłaconym pakiecie otrzymacie oprócz prawa startu, ubezpieczenie, kupon na posiłek „pasta party”, punkty żywnościowe na trasie oraz indywidualny numer startowy z elektronicznym pomiarem czasu. Ponadto uczestnicy na linii startowej grupowani są w oddzielnych sektorach.

Im lepszy zawodnik (a liczą się wyniki z poprzednich edycji) przydzielany jest do sektora, który rozpoczyna jazdę najwcześniej, później w odstępach 1-3 min koleje sektory i na końcu, wszyscy Ci, którzy do tej pory nie uczestniczyli w zawodach.

3, 2, 1 – start!

Chyba jak większość początkujących zawodników, tak i jak zapłaciłem podczas swojego pierwszego startu tzw. „frycowe”. Za mocny start (ambicje wzięły górę nad kondycją), za grubo ubrany (po 5km musiałem się zatrzymać i ściągnąć nadmiar ubrań), nierówne tempo jazdy (brak regeneracji na łatwych i prostych odcinkach), brak zapoznania się z profilem trasy (organizator udostępnia mapkę trasy – warto się z nią zapoznać). Efekt był do przewidzenia, ale to zrozumiałem dopiero na mecie, gdy po 25km ciężko było mi złapać oddech. Z perspektyw czasu, swój pierwszy start określam jako najlepszą szkołę jazdy. Zatem potraktuj pierwszy start, jako rozpoznanie. Nie nastawiaj się na super wyniki i nie udowadniaj innym, że najszybciej wjedziesz na pierwszy podjazd, bo za następnym zakrętem będą kolejne. Kluczem jest ostrożność i jazda własnym rytmem. A jeśli zostanie Ci trochę sił na koniec – zrób efektowny finisz J.

Pamiątkowy medal za ukończenie zawodów to miły dodatek na mecie, a zebrane doświadczenia i towarzyszące temu emocje są bezcenne. Dlatego jestem przekonany, że zanim jeszcze opadnie kurz na trasie, to już zaczniesz myśleć o kolejnych startach.

Życzę niezapomnianych wrażeń i pamiętajcie - Nakręca Nas Jazda!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl