Rodzaje kół rowerowych
Istnieją dwa rodzaje kół. To jakie wybierzesz, może mieć wpływ na Twoje wyczyny rowerowe. Aby sprawdzić koła rowerowe warto przejrzeć sklep internetowy, który posiada wiele propozycji dla każdego rowerzysty.
Koła aluminiowe – jest to tańsze rozwiązanie, które są sztywne. Minusem posiadania kół aluminiowych podczas dużej eksploatacji mogą się odkształcić. Jednak przy codziennej jeździe są uznawane za bezpieczniejsze a powierzchnia aluminiowa zapewnia lepszą wydajność hamowania. Jeśli na początku swojej przygody z rowerem nie chcesz przekazywać dużych sum to warto pomyśleć o kołach aluminiowych.
Koła karbowane – są lepsze pod kilkoma względami. Tłumią drgania podczas jazdy szosowej oraz są lżejsze od kół aluminiowych. Cena kół karbowanych jest wyższa co może być powodem rezygnacji z zakupu. Warto pamiętać o tym, że włókno węglowe nie ma tendencji do krzywienia się, pękania ani rozwarstwiania się.
Ciśnienie oraz wielkość kół ma duże znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa
Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to istotna kwestia. Nie ma odpowiedniego ciśnienia w oponach to wszystko zależy od rodzaju aktywności jaką uprawiasz, zużycia opon. Specjaliści radzą aby ciśnienie nie było za niskie, ani zbyt wysokie. Każda jednak opona ma opisany zakres ciśnień, przy który będzie najlepiej się sprawować oraz zmniejszy ryzyko awarii do minimum.
Wielkość kół rowerowych:
Koła rowerowe 26 - sprawdzą się gdy na trasie pokonujesz trasy miejskie z licznymi studzienkami, krawężnikami oraz dziurami. Łatwiej utrzymasz równowagę.
Koła rowerowe 28 - są uznawane za lepsze, jeśli masz do pokonania trasę miejską, która jest prosta i przyjemna.
Wymiana kół – kiedy to robić?
Wypadki na rowerze zdarzają się a co za tym idzie większa erozja kół. Czasami, zdarza się też, że koło przestaje nadawać się do naprawy i jedyne co pozostaje to wymiana kół. Częste serwisy rowerowe pozwolą Ci na dokładną kontrolę pojazdu oraz na szybką reakcję naprawy co zmniejszy Twoje wydatki związane z rowerem. Bardzo często dochodzi do deformacji obręczy, wyrwania punktów zaczepienia szprych.
Jeśli jeździsz z dużą częstotliwością na rowerze i spędzasz na nim dużo czasu, może nie zauważyć delikatnych awarii kół, które niszczą Twój czas, długość kilometrów oraz komfort jazdy. Nic dziwnego, niektóre problemy są ledwie zauważalne i łatwo je przeoczyć. Jeśli jeździsz na jednych kołach wiele lat mogą one stracić swoją wytrzymałość oraz sztywność poprzez duże zużycie. Dodatkowo, jeśli nie chcesz wymieniać kół zbyt często warto w serwisie zastosować obręcz kapslowaną. Jest to zabezpieczenie stalowymi pierścieniami w otworach na nyple.
Potrzeby kolarza – dobór kół do charakterystyki roweru
Nie ma kół idealnych pod każdym względem. Aby poprawić się na trasie, którą pokonujesz ważne są parametry takie jak : masa, sztywność, wytrzymałość – a z tych trzech wybrać dwa, które są najważniejsze dla Ciebie.
Nie zawsze koła rowerowe muszą być lekkie i niesamowicie sztywne. To zależy od prędkości jaką nabierasz podczas jazdy. Wysoki stożek daje efekty przy jeździe powyżej 40km/h – aby otrzymać ten efekt możesz pomyśleć o tańszej obręczy i wybrać lżejsze opony oraz zrezygnować z butylowych dętek.
Aluminium jest świetnym rozwiązaniem to przejażdżek rekreacyjnych. Zwróć uwagę na większą ilość szprych oraz piastami. Unikniesz problemów z częstym serwisowaniem. Wymagające trasy, dla osób bardziej doświadczonych powinny pomyśleć o kołach karbowanych – to one odpowiadają za wytrzymałość na ciężkich trasach do pokonania.
Trening czyni mistrza!
Dwa czynniki mają największy wpływ na poprawę Twoich wyników. Bez treningu nie poprawimy swojej kondycji ani osiągnięć oraz bez odpowiednio dobranych elementów wyposażenia. Koła rowerowe a właściwie kształt obręczy oraz sztywność mają wpływ na to, jak koło reaguje na przeniesienie mocy. Dętki wysokiej jakości pozwolą na zmniejszenie wagi i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Opony powinny mieć dobrą przyczepność oraz niski opór toczenia.
Nie zamartwiaj się brakiem kondycji, częste treningi pozwolą Ci na ogromne osiągnięcia i pokonywanie własnych barier. Jeśli Twój rower jest już przygotowany do aktywności fizycznej, pamiętaj o sobie i przygotowaniu siebie. Styl jazdy wypracujesz samodzielnie a z czasem zrozumiesz jakie są Twoje potrzeby aby osiągnąć wyznaczony cel.